Dobra książka Zęby

Wojciech Grajkowski – Zęby

Czym są zęby, jak o nie dbać i ile czasem mamy z nimi utrapienia, wie dobrze każdy z nas. Od najmłodszych lat rodzice pokazują swoim pociechom, jak dbać o małe, białe perełki, tłumaczą, aby nie bać się gdy ząbki wypadają ustępując miejsca tym nowym; trwałym, które niekiedy towarzyszą nam przez resztę życia. Bywa też,że dziecku trzeba wytłumaczyć konieczność wizyty w gabinecie stomatologicznym, a większym szkrabom potrzebne są aparaty ortodontyczne. Ani na jedno, ani na drugie wiele dzieci reaguje nie zbyt pozytywnie. Jak je do tego przekonać nie knując przy tym intrygi o przekupstwie nowym chociażby nowym gadżetem? Genialną rolę w poruszonym temacie odgrywa książeczka Wojciecha Grajkowskiego zatytułowana (nie mogłoby być inaczej) “Zęby“.

Rodzice murem za lekturą!

Zęby” cieszą się niesamowicie pozytywnymi opiniami rodziców. Nawet dwulatki chętnie słuchają czytanej im lektury, a co dopiero biorąc pod uwagę zaabsorbowanie starczych dzieci, wchodzących akurat w okres “miliona trudnych pytań do..”, na które czasem nie potrafimy znaleźć odpowiedzi. Czemu, książka cieszy się tak dużym zainteresowaniem? Przede wszystkim zakrawa o podstawy, czyli tematy takie jak skąd biorą się zęby, dlaczego noworodki nie mają ząbków, jak dbać o zęby, w tym szczególowe omówienie jak używać podstawowych środków higieny, czyli pasty i szczoteczki. Ale to i tak nie wszystko. Nie tylko słowa mają trafiać do świadomośći najmłodszych pociech. Jak wiadomo , maluchom najbardziej podobają się kolorowe obrazki, a tych w opisywanej książeczce nie brakuje.

Wizyta u stomatologa bez sprzeciwu, krzyków i buntu? Tak to wykonalne, choć będc rodzicem z góry zakłada się, że to awykonalne. Jak to zrobić? Wzbudzić zainteresowanie malucha. Niewielka lekturka, o której mówimy świetnie opisuje problematykę między innymi tego, jak wygląda pierwsza wizyta w gabinecie stomatologa, jakich narzędzi używa specjalista (mimo, iż dorośli nie zawsze wiedzą jak i co nazwać, tu nawet trudne zagadnienia są opisane prostym językiem mającym na celu trafić do świadomości maluchów). Ponad to wskazany jest także fakt leczenia zębów, czyli kolokwialnie mówiąc “jak leczy się dziurki w ząbkach”, co nie wszystkim dzieciom przychodzi z łatwością, kiedy nadchodzi czas na takie kroki, Niebywale dużą zaletą jest także napomnienie o wadach zgryzu i ich korekcie, czyli konieczności założenia aparatu ortodontycznego. Autor świetnie wyjaśnia czym jest takie zjawisko i jak działa, aby skorygować nierówne uzębienie.
Książka bez wątpinia godna polecenia każdemu rodzicowi. Jest to tylko mała książeczka, a niebywale miliowy krok jeśli chodzi o każdy aspekt dbania o piękny usmiech od najmłodszych lat.

Card obraz autorstwa freepik - www.freepik.com

Related posts